Trávíš až mnoho času inspirací, učením a motivací od jiných lidí, což vede k tomu, že se stále jen inspiruješ a učíš, ale nikdy nepřistoupíš k akci nebo v podstatě jen následuješ nějaký trend, který někdo vytvořil aniž bys s ním skutečně souzněla? Jaké je tvé sebevědomí? (Vědomí sebe sama?)
Kdy jsi naposledy poslouchala své vlastní JÁ a žila podle sebe?
Možná ti křivdím a ty netrávíš tolik času tím, že se inspiruješ od jiných. Inspirace není samozřejmě špatná. Jen je důležité, aby tento inspirační hluk nepřekřičel tvé vlastní já a tvou opravdu jedinečnou tvořivost.
Je zvláštní, kolik stejných ložnic a obývacích pokojů s tím samým černobílým károvaným kobercem jsem viděla. Je opravdu zajímavé vidět, kolik lidí se teď otužuje a dýchá podle Wim Hofa. A je opravdu fascinující, kolik lidí teď jezdí na dovolenou do Thajska a na Bali.
Ještě jednou podotýkám že zdravá inspirace není na škodu. Skvělé je, pokud zrovna kápneš na nějaký trend, který tobě opravdu sedí a pomáhá ti rozvíjet se. Opravdu však nemusíš stát každý den pod ledovou sprchou, když ti to působí vyloženě trauma.
Chápu, že máš třeba nějaký problém a tak hledáš řešení. Chceš být konečně šťastná, zdravá, produktivní, lépe se učit, najít si lásku, zhubnout, nebo se chceš jen pobavit, rozptýlit, či vzdělávat a tak nasáváš vše ze svého okolí jako houba. Proto automaticky otevíráš Google, Instagram, Pinterest, Facebook, TikTok, atd.
Teď se tě ale zeptám na čtyři otázky, na které si, prosím, upřímně odpověz:
1. Kolik času ti zbývá na tvé myšlenky, tvé vlastní tvoření a objevování? |
2. Věnuješ sobě, svým myšlenkám a snům více času, než názorům z okolí? |
3. Víš, kdo jsi a kam směřuješ? 4. Cítíš se dobře a vyrovnaně? |
Žijeme v době konzumní a bohužel, neplatí to pouze pro naše nakupování oblečení, bot, nábytku, jídla, elektroniky, kosmetiky apod. Horem dolem do sebe cpeme i mnoho informací, které nás samozřejmě ovlivňují a také bohužel zahlcují.
Představ si, že jsi strávila celý den s tvojí nejlepší kamarádkou nebo milovanou osobou a ona tě za celý den nepustila ke slovu. Ani jednou. Když jsi začala mluvit, ignorovala tě a začala mluvit o jiném tématu. A takhle se k tobě chová vždy, když jste spolu.
To by ti asi nebylo moc příjemné, že? Myslím, že kamarádství i jakýkoliv jiný vztah by tímhle způsobem dlouho nevydržely.
Takhle přesně se ale chováš sama k sobě a ke svému já, když do sebe neustále nacpáváš informace zvenčí a nerozvíjíš nic, co máš uvnitř sebe.
Vše, o co se nepečuje, upadá. Stejné je to i s naším vnitřním JÁ.
Chceš se cítit dobře, šťastná a sebevědomá?
Pokud se chceš cítit psychicky dobře, musíš své vnitřní já hlavně poslouchat. Potom o sebe musíš samozřejmě i náležitě pečovat. Měla bys svému já dávat živnou půdu pro to, aby mohlo růst a vzkvétat.
Není překvapením, že mnoho úspěšných lidí tvrdí, že nekonzumují téměř žádné cizí myšlenky/informace ze sociálních sítí , ale pouze vytváří a šíří své vlastní nápady.
Jeden z těchto lidí je například velice úspěšný podnikatel, investor, řečník a influencer, Gary Vaynerchuk, kterého jen na Instagramu sleduje 7,8 milionů lidí. Dalším příkladem je podnikatelka a influencerka, Mimi Ikonn, kterou na Instagramu sleduje 1,2 milionů lidí.
Tito lidé motivují a inspirují jejich sledující denně několika příspěvky. Přitom tvrdí, že oni sami se takto motivovat a inspirovat téměř nenechávají.
Máš tedy absolutně eliminovat veškeré vnější informace? Znamená to, že se máš přestat učit a vzdělávat?
NE, to určitě ne, ale dej si veliký pozor, aby vnější informace nebyly na úkor tvého vnitřního já a aby tvé vnitřní já nerozdupaly na padrť.
Monitoruj si celý den, kolik času jsi věnovala sobě a kolik ostatním a jejich myšlenkám a urči si svou rovnováhu.
Metody, které ti pomohou napojit se sama na sebe
- Meditace
→ Stručně bych definovala meditaci jako pomocníka, který Tě postupně uvolňuje od neustálého a nezastavitelného proudu myšlenek, prohlubuje tvé soustředění, rozšiřuje vědomí a navozuje pocit harmonie. - Mindfulness (všímavost, duchapřítomnost)
→ Tato metoda je v podstatě odvozená od meditace, ale aplikovaná do běžného života. To znamená, že pokud například děláš nějakou aktivitu, vnímáš, že ji děláš.
Podrobnější informace a přínosy praktikování mindfulness najdeš v článku ZDE. - Psaní deníku
→ Každé ráno, co nejdříve po probuzení, si zapisuj myšlenky, které se ti honí hlavou.
→ Můžeš zde například sepsat, jaké jsou tvé životní hodnoty, proč jsou takové, jaká je tvá situace, proč je taková, jak ji změníš, co tě trápí apod.
→ Ideální by byla popsaná jedna stránka deníku, ale pokud nemáš mnoho času, stačí i pár řádků.
→ Toto cvičení je výborné na budování sebereflexe. - Zeptej se svého JÁ
→ Vždy, když budeš mít tendenci zjistit si nějakou informaci, motivovat se, inspirovat se,… zkus se nejprve zamyslet a zeptat svého vnitřního JÁ, co a jak by udělalo.
→ Zapoj svou inteligenci, logiku a představivost.
→ Koneckonců, je dobré to procvičovat denně, protože vše může časem zakrnět, když to není používáno. - Vyhraď si ráno nějaký čas pro sebe
→ Ještě předtím, než vezmeš do ruky svůj mobil a začneš reagovat na myšlenky ostatních, začni tím, že se věnuješ pouze sobě. - Zacvič si
→ Cvičením přivádíš svou pozornost ke svému tělu v přítomném okamžiku.
→ Je vědecky dokázané, že cvičení zlepšuje náladu a spánek, snižuje stres, pomáhá proti depresi a úzkosti, zvyšuje sebevědomí a mnoho dalšího. - Zhluboka dýchej
→ Dýcháním přivádíš opět svou pozornost k sobě, svému tělu a duši. Z tohoto důvodu je i dech využíván například při meditaci.
→ Dýchání zhluboka pomáhá snížit stres a napětí v našem těle.