Zvyšování frustrační tolerance

ZVYŠOVÁNÍ FRUSTRAČNÍ TOLERANCE

Pokud chceme jakoukoliv změnu nebo pokud chceme pracovat s emocemi, bude třeba naučit se zvyšovat naší frustrační toleranci a pracovat s ní.

Frustrační tolerance je naše schopnost vystavit se něčemu nepříjemnému.

Pokud jsme naučení se naším emocím vyhýbat, například když se nudíme, zapneme si seriál a dáme si sušenku nebo když jsme ve stresu a dáme si alkohol, můžeme mít relativně nízkou frustrační toleranci a může pro nás být těžké se nepříjemnému vystavovat.

Budeme se tedy postupně učit vystavovat nepříjemným pocitům, abychom s nimi mohli utvořit nový vztah. Nebudeme se vystavovat všemu nepříjemnému hned najednou, protože by nás to mohlo vyvést z rovnováhy.

Jde o to, že se v bezpečných podmínkách začneme vystavovat tomu, čemu jsme se vyhýbali, protože je to nepříjemné a postupně dáme našemu tělu možnost vnímat, že se té emoci nemusíme bát a vyhýbat. Můžeme naopak vnímat, co nám daná emoce sděluje.

Důležité: Nedílnou součástí práce s frustrační tolerancí je také adekvátní dočerpávání z našich zdrojů. Je třeba dát našemu tělu najevo, že teď je opět v pořádku, v bezpečí, může odpočívat a zpracovávat předešlé informace.